Настаўнiкi-дэфектолагi

Мілеўская Кацярына Віктараўна
Адукацыя:
Дзяржаўная ўстанова адукацыі "Акадэмія паслядыпломнай адукацыі",
дэфекталагічны факультэт, 2022 г.
Графік работы:
панядзелак, серада – з 12.00 да 16.00
аўторак  – з 11.55 да 15.55
чацвер – з 11.45 да 15.45
пятніца – з 11.50 да 15.50

Кансультацыі з бацькамі: апошняя пятніца месяца – з 15.50 да 16.20
Месца правядзення: кабінет 116а, пункт карэкцыйна-педагагічнай дапамогі

План правядзення кансультацый

Дзядовіч Крысціна Станіславаўна
Адукацыя:
Мінскі дзяржаўны педагагічны інстытут імя А.М. Горкага,
дэфекталагічны факультэт, 1982 г.
Катэгорыя: вышэйшая
Графік работы:
панядзелак – з 11.45 да 16.00
аўторак – з 11.45 да 15.20
серада, чацвер – з 12.00 да 16.00
пятніца  – з 12.40 да 16.40

Кансультацыі з бацькамі: апошняя пятніца месяца – з 12.30 да 13.00
Месца правядзення: пункт карэкцыйна-педагагічнай дапамогі

План правядзення кансультацый

Асноўныя задачы карэкцыйнага навучання:
  • Фарміраванне гукавымаўлення, удакладненне артыкуляцыі гукаў.
  • Развіццё фанематычнага слыху, фанематычнага аналізу і сінтэзу слоў, фанематычных уяўленняў.
  • Пашырэнне слоўнікавага запасу, узбагачэнне актыўнага слоўніка.
  • Развіццё мыслення, памяці, слыхавога і глядзельнага аналізу.
  • Фарміраванне складнай гаворкі.
  • Удасканаленне прасторава-часавых арыенціровак на сабе, на лісце паперы, развіццё здольнасцяў да запамінання.
  • Развіццё дробнай маторыкі рук.
  • Развіццё тактыльных адчуванняў, прафілактычная работа па папярэджанню дыслексіі.
  • Пашырэнне «поля зроку» дзіцяці.
  • Развіццё канструктыўнага праксісу праз мадэляванне літар з палачак, з элементаў літар, праз рэканструяванне літар.
  • Падрыхтоўка да навучання грамаце: знаёмства з асноўнымі паняццямі (сказ, слова, склад, літара, гук), складанне схем і г.д.
  • Развіццё разумення звернутай гаворкі, умення арыентавацца ў асяроддзі, умення вылучаць істотныя і неістотныя сувязі, вызначаць прычынна-следчыя адносіны.

Мой дэвіз: "Глядзець і бачыць, слухаць і чуць, разумець, прымаць, дапамагаць."

"Я хацела б, каб мае вучні ведалі, што, нягледзячы на ўсе маўленчыя перашкоды, якія ставіць жыццё ў іх на шляху, ёсць у школе чалавек, які заўсёды на іх боку, які здольны іх зразумець, прыняць і дапамагчы."

Пункт коррекционно-педагогической помощи
ГУО "Средняя школа №14 г. Барановичи"

Статья 20. 5. Пункты коррекционно-педагогической помощи могут создаваться в дошкольных, общеобразовательных учреждениях для оказания своевременной квалифицированной коррекционно-педагогической помощи детям с особенностями психофизического развития, имеющим стойкие или временные трудности в освоении учебных программ.

Закон Республики Беларусь «Об образовании лиц с особенностями
психофизического развития (специальном образовании)»

от 18.05.2004 № 285-З

Глава 3. 12. Коррекционно-педагогическая помощь в пункте оказывается учителем-дефектологом в форме занятий, направленных на исправление нарушений физического и (или) психического развития обучающихся, активизацию их познавательной деятельности, нормализацию учебной деятельности.

Постановление Министерства образования Республики Беларусь
 "Об утверждении Положения о пункте коррекционно-педагогической помощи"
от 25 июля 2011 г. № 131

Документы, необходимые для зачисления детей в пункт коррекционно-педагогической помощи для оказания помощи учителем-дефектологом:

• заявления родителей;
  • заключение центра коррекционно-развивающей помощи (ЦКРОиР) на основании психолого-медико-педагогической комиссии. Психолого-медико-педагогическое обследование осуществляется в присутствии законных представителей ребёнка.

Документация для прохождения психолого-медико-педагогической комиссии (ПМПК)

• Характеристика – составляется учителем совместно с учителем-дефектологом по предложенной схеме.
  • Выписка из истории развития – медицинская справка о состоянии здоровья, желательно иметь амбулаторную карту.
  • Медицинская справка врача-психиатра (невролога) –  справка для детей с нарушением речи – ул. Брестская, д.135, тел. 46-06-76
  • Материалы продуктивной деятельности: школьники – письменные работы по русскому языку и математике (материалы контрольных работ)

Адрес ЦКРОиР для прохождения ПМПК: ул.Жукова, д.16/5